Bergama Mart Ayı Nöbetci Eczaneleri

bergama-mart ayı nöbetçi eczaneler
Mart ayı içerisinde günlük nöbetçi eczanelere adres ve telefonları ile birlikte ulaşabilirsiniz….. 1-31 Mart 2012 Bergama Nöbetçi Eczanelerinin Listesi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

126 views

Kozak Çamfıstığı Üretimindeki Düşüş Masaya Yatırıldı

Bergama Kozak Yaylası’nda yetiştirilen meşhur çam fıstığının üretiminde son yıllarda görülen düşüş masaya yatırıldı.

Türkiye’nin en geniş yayılış alanı ve en fazla çam fıstığı üretiminin yapıldığı bölge olan Kozak Yaylası’nda yetişen, kalitesi ve lezzeti ile dünyada aranan bir marka olan Kozak Yöresi çam fıstığı üretiminde ciddi düşüşler yaşanması bölgenin yerel yöneticilerini harekete geçirdi. Bergama Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler,

İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, CHP Bergama İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz, meclis üyeleri, oda başkanları ve protokol üyeleri katıldı. Özellikle Kozak Bölgesi’ndeki köy muhtarlarının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Kozak Havzası fıstık çamlarındaki ibre kurumaları ve verim düşüklüğü ile ilgili yapılan inceleme ve araştırma sonuçları değerlendirildi. Moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay’ın yaptığı toplantıda akademisyenler ve bilim insanları konuşmacı olarak yer alırken Kozak’taki fıstık çamları ile ilgili yapılan araştırmaların değerlendirildi. Kozalak kayıplarında görülen artışlarla ilgili farklı noktalara değinildi ve problemler sınıflandırılarak anlatıldı.Yaşanan kayıp ve verim düşüklüğünde ekolojik faktörlerin, çiçeklenme, tozlaşma ve döllenme dönemindeki sıcaklık değerlerinin, rüzgar hızının, böcek ve mantarların, hava kirliliğinin etkili olabileceğinin altı çizildi. Ormanlarda kozalak verimliliğindeki azalmalar ve hava kirliliği üzerine çalışma yapan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, ormanların sağlığının bozulmasında tek bir faktör olmadığını, zararın çoğunlukla baskın bir faktör ile birlikte, zararın etkisini arttıran birincil veya ikincil zararlı ile şiddetlendiğini dile getirdi. Bugüne kadar yapılan birçok çalışmanın birbirinden bağımsız gerçekleştiğine dikkat çeken Tolunay, bölgede disiplinler arası bir çalışmanın yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

CHP’li Birgül Ayman Güler, toplantıda ortaya çıkan önerilerin TBMM gündemine taşınacağını belirterek; ” Bugüne kadar yapılan çalışmaların ve ulaşılan sonuçların nedenleri tam bir açıklıkla ifade edilememiş. Son yıllarda üretimde yaşanan düşüşler, yöre insanını mağdur ediyor. Yaşanan sorunların çözüm yollarının belirlenmesi temelinde kamuoyu oluşturulması ve üreticiler ile yöneticiler arasında Bergama- Ankara hattının verimli sonuçlar yaratacak biçimde açılması amacıyla böyle bir toplantıyı düzenledik” dedi. Güler, konuyla ilgili olarak bir Kozak Kurulu oluşturulacağını ve kurulun gerekli çalışmaları yürüteceğini söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, toplantının son derece faydalı olduğunu ifade ederek; “Önemli olan sorunun kaynağının net olarak ortaya çıkması ve bir an

önce önüne geçilebilmesi. Umuyorum ki, değerli bilim insanlarımızın yaptıkları önemli araştırmaların ışığında, bölgede yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulur” diye konuştu.

Haberler

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

305 views

Bergama Engelliler Haftasını Kutluyor

İzmir’in Bergama İlçesinde ‘Engelliler Haftası’ kutlamaları kapsamında

Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Engelliler Haftası etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı.Bergama Spastik Engelli Çocuklar ve Erişkinler Derneği’nin Atatürk Anıtı önüne çelenk koymasıyla başlayan kutlama programına Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, herkesin birer engelli adayı olduğuna dikkat çekti Kenti herkes için daha kolay ve yaşanabilir kılmak adına çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Gönenç, “Engelli insanlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi için sadece resmi kurumlara değil vatandaşlarımıza da büyük görevler düşmektedir” dedi.

Kısa bir süre önce

Bergama Belediyesi Rahmi Yeşilsoy Engelli Merkezi’nin hizmete girdiğini hatırlatan Gönenç, merkezde engellilere yönelik sosyal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirileceğini belirterek şöyle konuştu: “Hedefimiz engelsiz bir Bergama. Merkezin, engellilerin hukuksal, sosyal ve kültürel anlamda ihtiyaçlarının karşılanacağı çok amaçlı bir tesis olmasını hedefliyoruz. Rahmi Yeşilsoy Engelli Merkezi kentte önemli bir eksikliği giderecek.

İleriki günlerde merkezde yürütülecek projelerle, engellilerin üretime katılmaları ve ekonomiye katkıda bulunmaları da sağlanacak.”

Burada günün anlam ve önemine yönelik yapılan konuşmaların ardından, işitme engelli öğrenciler hazırladıkları halk dansları gösterisini izleyenlere sundu. Engelli öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler, törene katılanlar tarafından büyük ilgi gördü.

Haberler.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

73 views

İkinci Bergama Fotomaratonu Sona Erdi

Bergama Belediyesi ve Bergama Amatör Fotoğraf Sanatı Derneği’nin(BEAFSAD)

‘Fotomaraton’ adı altında düzenlediği Bergama konulu fotoğraf Yarışması’nın ikincisi sonuçlandı. Yarışmada 234 fotoğrafçı yarıştı.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen fotoğraf

sanatına ilgi duyan fotoğrafçıları Bergama’da buluşturan yarışmaya İstanbul’dan katılan Tacettin Yüksel’in Bergama konulu fotoğrafı birinciliğe layık görüldü. Yine İstanbul’dan Lale Çaktı ikinci, İzmir’den katılan İsmet Danyeli üçüncü olurken,

M.Turhan Keskin, İsmet Danyeli ve Mehmet Öztürk mansiyon elde etti. BEGİAD Özel Ödülü’nü Tacettin Yüksel alırken, BEAFSAD Özel Ödülü’nü İzmir’den Atakan Dokuzlar, 17 Yaş Altı BEAFSAD Özel Ödülü’nü ise; Bergama’dan Oğuzcan Öztürk kazandı. 31 fotoğraf da sergileme ödülünü elde etti.04-06 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Fotomaratona 234 fotoğrafçı Bergama’da konulu fotoğraflarlıya katıldı.

TEMSİLİ KINA GECESİNE KATILDILAR

Fotomaraton kapsamında sergiler, fotoğraf sunumları ve söyleşiler düzenlendi. Fotomaraton etkinlikleri çerçevesinde Bergama Aşağıkırıklar Köyü’nde düzenlenen ve köy halkının geleneklerinin yansıtıldığı temsili kına gecesine katılan fotoğraf tutkunları renkli görüntülere sahne olan gecede bol bol fotoğraf çekerek keyifli dakikalar yaşadı.

YARIŞAN FOTOGRAFLAR FEDERASYONA GÖNDERİLECEK

Bergama Belediyesinden yapılan açıklama da; Türkiye’nin dört bir yanından gelen fotoğrafçıları Bergama’da buluşturan maraton boyunca çekilen ve Bergama Belediyesi ile BEAFSAD arşivlerinde saklanacak olan fotoğrafların yakın bir zaman da kentte sergileneceği belirtilerek,

ödül ve sergileme alan fotoğrafların bir albümde toplanarak Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu(TFSF) ve ona bağlı olan tüm fotoğraf derneklerine gönderileceği ve fotoğrafların TFSF yayını olan almanakta da yer alacağı bildirildi.

İZMİR

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

29 views

Bergama şehidini son yolculuğuna uğurladı

Tunceli’deki çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Yıldırım Akbulut için Bergama’daki Yeni Cami’de cenaze töreni düzenlendi.

Törene, şehit Akbulut’un ailesi ve yakınlarının yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende, şehidin 9 aylık oğlu Barlas Akbulut da yakınlarının kucağında babasının naaşının yanına götürüldü.

Cenaze namazını kıldıran İzmir İl Müftü Vekili İlyas Öztürk, dua öncesi yaptığı konuşmada, şehitlik mertebesinin çok yüce olduğunu belirterek, “Ailenin acısını yürekten paylaşıyoruz. İnşallah kardeşliğimiz bozulmayacaktır” dedi.

Kılınan namazının ardından düzenlenen askeri törende, şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, Cumhuriyet Meydanı’na kadar askerlerin omuzlarında taşındı. Tören sırasında eşinin naaşının ardından fotoğrafını taşıyan Pelin Akbulut, “Seni çok seviyorum, 9 aylık oğlumla beni bıraktın” dedi. Acılı eşi, kadın askerler teselli etmeye çalıştı.

Yıldırım Akbulut’un cenazesi, düzenlenen törenin ardından cenaze arabasıyla Bergama’ya bağlı Tepeköy’e götürüldü.

Şehidin cenazesi, buradaki cemevinde düzenlenen törenin ardından köy mezarlığında defnedildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genelkurmay Başkanlığı çelenk gönderdi.

Bergama ilçesindeki bazı esnaf, terör eylemlerini protesto amacıyla kepenk kapattı.- İZMİR

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)

345 views

Şehit Astsubay’ın Baba Ocağına Ateş Düştü

Tunceli’de dün gece teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan 3 askerden biri olan Kıdemli Astsubay Çavuş Yıldırım Akbulut’un Bergama ilçesi Tepeköy’de bulunan baba ocağına ateş düştü.

Dün gece, Alacık köyü kırsalında bölücü terör örgütü PKK üyesi teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen İzmirli Kıdemli Astsubay Çavuş Yıldırım Akbulut’un yakınları gözyaşlarına boğuldu. Acı haber, askeri yetkililer tarafından sabah saatlerinde aileye bildirildi. Hazırda bekletilen ambulans fenalık geçirenlere müdahale etti.

Baba Muharrem Akbulut oğlu ile şehit düşmeden en son dün öğle saat 16.00 sıralarında görüştüğünü ifade ederek, “Vatan sağolsun. Bu akan kanın artık durdurulması gerekir. Bizim yüreğimiz yandı başkalarının yüreği yanmasın. Oğlum en son 15 gün önce yıllık izne gelmişti.” diye konuştu.

Şehidin dayısı Ahmet Coşkun ise “Kaç kişi ağladı. 30?40 yıldır kan akıyor. Bu kanın durmalı lazım. Artık yeter. Mademki akıllı insanlarız büyüklerimiz mutlaka bu soruna çözüm bulmalı.” dedi.

Şehidin kardeşi Eyüp Can Akbulut ise şehit olan ağabeyi ile en son dün telefonla konuştuğunu belirterek, “Ağabeyim bana derslerime çalışmamı söylemişti. Benim de asker olmamı istiyordu. Ne olursa olsun dik duracağız.” diye konuştu. Şehidin annesi Esma Akbulut ise aldığı acı haber sonrası fenalaştı. Anne Akbulut’u yakınları teselli etmeye çalıştı.

Şehit Yıldırım Akbulut’un evli ve bir yaşında oğlu olduğu öğrenildi. Akbulut’un eşi ve oğlunun Ankara’da ikamet ettikleri öğrenildi. Şehidin eşi Pelin Akbulut ile oğlu Barlas Akbulut cenaze töreni için İzmir’e gelecek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

112 views

Bergama Zeytindağ?da Alay Konusu Olan Adam Kendini Astı

Bergama Zeytindağ?da Alay Konusu Olan Adam Kendini Astı

Televizyona çıkıp evi terk eden eşine “geri dön” çağrısı yapan Halil İbrahim Duman, arkadaşları dalga geçince canına kıydı.

İzmir’in Bergama ilçesine bağlı Zeytindağ beldesindeki bir fabrikanın muhasebesini tutan evli ve 2 çocuk babası Halil İbrahim Duman (39), geçen 7 Mart’ta 14 yıllık eşi Medine’nin evi terk etmesiyle bunalıma girdi. Her yolu denemesine rağmen eşini eve döndürmeye ikna edemeyen adam, 5 Nisan günü de bir televizyon kanalındaki programa çıkıp çağrı yaptı.

EKRANDAN MESAJ

Halil İbrahim Duman, canlı yayında eşi Medine’ye “Canım biliyorum evde ruhsal bunalım yaşıyordun. Canın sıkılıyordu. O nedenle evden biraz uzaklaşmak ve kafanı dinlemek istedin. Ben bunu düşünüyorum. Karıcığım seni çok seviyorum. Eşin ve çocuklarımız için yuvamıza dönmeni istiyorum” diye çağrıda bulundu. Bu çağrıdan 2 gün sonra ise kayıp kadın Zeytindağ’daki evine döndü. Ancak, Halil İbrahim Duman’ın sıkıntıları bitmedi. Bu kez de televizyona çıktığı için küçük bir belde olan Zeytindağ’daki arkadaşlarının dalga konusu haline gelen muhasebeci, önceki gün sabaha karşı evden çıkıp 2006 yılında hayatını kaybeden annesi Fatma Duman’ın Zeytindağ Kabristanı’ndaki mezarına gitti.

Halil İbrahim Duman, annesinin mezarı başındaki selvi ağacına bağladığı çamaşır ipiyle kendini asarak canına kıydı. Bir köylünün ihbarı üzerine mezarlığa gelen jandarma ekipleri Duman’ın cansız bedenini ağaçta sallanırken buldu. Duman’ın cebinden üç ayrı intihar notu çıktı. Ailevi sıkıntılarından bahseden Duman’ın notta, “Ölümümden kimse sorumlu değildir. Eşim terk ettikten sonra ben televizyondan ona çağrı yapmıştım. 2 gün sonra eve döndü. Arkadaşlarım benle dalga geçtiler, takıldılar. Ailem de, ‘sen bu kadından boşan biz sana başka eş buluruz’ diye baskı yaptı. Bu nedenle intiharı seçtim” yazdığı öğrenildi.

TÖRENLERİ İZLEDİ

Duman’ın intihar etmeden kısa süre önce eşi ile birlikte çocuklarının gösteri yaptığı stadyumdaki 23 Nisan törenlerini izlediği, fotoğraflar çektirdiği ve arkadaşlarıyla şakalaştığı ifade edildi. Dumanın kayınpederi Fikri Bakım, “Kızım mart ayında evi terk etmişti. Fakat Halil İbrahim televizyon programa çıkıp evine ve çocuklarına dönmesini istedi. Kızım da çocukları ve eşiyle yaşadığı mutlu günleri düşünüp geri döndü. Döndükten sonra aralarında hiçbir sorun yoktu. Çok mutluydular. Neden intihar etti anlamış değilim. İntiharın kızımla ilgili olduğunu sanmıyorum. Ben de çok üzüldüm” dedi.

Duman’ın cenazesi incelemenin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp kurumuna gönderildi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

587 views

Ygs’de Bergama Birincileri Körfez’den

Körfez Dershanesi Bergama Şubesi öğrencileri, 2012 YGS’de altı puan türünün tamamında birincilik elde etti. Tuğçe Turan YGS 3, YGS 4, YGS 5 puan türlerinde Bergama birincisi, Cansu Badem YGS 1, YGS 2, YGS 6 puan türlerinde Bergama birincisi ve YGS 3, YGS 4, YGS 5′te Bergama ikincisi olurken Nihan Beyhan da YGS 6 puan türünde Bergama ikinciliğini kazandı. Körfez Dershanesi Bergama Şubesi Müdürü Kubilay Öztürk, “Körfez Dershaneleri, 2012 YGS’de Bergama’da altı puan türünün tamamında birincilik elde ederek, mükemmel bir sonuçla başarının değişmez adresi olduğunu göstermiştir. Başarıda katkısı olan, okullarımızın değerli idareci ve öğretmenlerine, ailelerimize ve dershane öğretmenlerimize teşekkür eder, öğrencilerimize yaşamları boyunca başarılar dileriz.” dedi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

49 views

Kozak’ta 23 Nisan Bayram’ı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Kozak ilköğretim okulunda velilerin katılımıyla büyük bir coşkuyla kutlandı.
Sabahın ilk saatlerinde bando ekibiyle beraber öğrenciler köy içerisinde yürüyüş yaptıktan sonra Öğrencilerle birlikte, Jandarma Komutanlığı, Köy muhtarlığı, Kozak İlköğretim okulu, Kozak Lisesi, Esnaf ve sanatkarlar odası, Orman işletmesi, Sağlık kuruluşu gibi köyde bulunan kurumlar köy meydanında bulunan Atatürk büstüne çelen koydular. Daha sonra İlköğretim okulu bahçesindeki kutlamalara geçildi..
Okul bahçesindeki kutlama Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemi hakkındaki açılış konuşmasını 2. kademe öğrencilerinden Şule Özden yaptı. Daha sonra Ana sınıfı be birinci kademe öğrencileri oyunlarını sergilediler. Kutlama içerisinde öğrenciler yumurta taşıma yarışması, şişelere su taşıma yarışması, sandalye kapma yarışması ve çuval yarışması gibi oyunlar sergilediler.
Okulun öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi Bergama Zeybeği ve Çökertme oyunlarını oynadılar.
Günün kutlaması Okulun müzik öğretmeni Özgün Yurt , Sosyal Bilgiler öğretmeni Erdem Yener ve Beşinci sınıf öğretmeni Mustafa Karcı?

RESİMLER İÇİN TIKLAYIN>>>>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.4/10 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

340 views

Bergama’ya Bir Kültür Hizmeti Daha

İlçede yıllarca gazetecilik mesleğini başarıyla yürüten Tahsin Tuna, Bergama’ya kazandırdığı tarihi özellikler taşıyan Bergama fotoğraflarını şimdide ” Anılarda Bergama” Panosu adıyla ikinci kültürel hizmeti gerçekleştiriyor.

Sefa Taşkın’ın Başkanlık yaptığı dönemlerde Bergama Belediyesi Basın ve Halkla İlişkilerde görevli olduğu yıllarda Merhum Müzeci ve araştırmacı yazar Osman Bayatlı’dan geriye kalan cam eser Bergama negatiflerini tek tek arşivden çıkartarak fotoğraf olarak karanlı odada iki yıl süreyle baskısını gerçekleştiren gazeteci Tahsin Tuna söz konusu yüzü aşkın eseri yine farklı bir şekilde toplumla paylaşmaya hazırlıyor.

Bergama’nın yaklaşık yüz yıllık kültürel geçmişini gün yüzüne çıkaran gazeteci Tahsin Tuna şimdi de 1.70×120 ebadında “Anılarda Bergama” Panosu ile tüm kahvehaneleri donatmaya hazırlıyor. Söz konusu panoyu tüm Bergamalıların görmesini bu şekilde sağlayacağını ifade eden gazeteci Tahsin Tuna, geçmişimize bu şekilde sahip çıkmaya çalışıyoruz. Yapacağımız çalışma fotoğraf panosu büyük maliyetlerde gerçekleştiğinden esnaflarımızdan da reklamlar alarak gerçekleştireceğiz. Başta kahvehaneler olmak üzere İnsanlarımızın yoğunluk gösterdikleri herkes tarafından ilçede görülmesini sağlayacağız. Bu panoda yer almak esnaflarımızı içinde çok önemli bir çalışma olacaktır. Çünkü panoda yer alacak reklamları ebedi kalacak” diyerek reklam vermek isteyenlerin kendisini 0542 741 21 22 den ulaşabileceklerini ifade etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

39 views