Bergama’nın İl Olması İçin Ankara’ya Gidecekler

Bergama’nın il olması için Dikili’den tam destek aldı. Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve ilçedeki parti başkanları ile yapılan konuşmalardan sonra Bergama’nın İl olması konusunda Ankara’ya gidilmesi ve gerekirse eylem yapılması kararı çıktı.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman başkanlığında Dikili’ye gelen kurul yönetiminden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Berksav Başkanı Ali İhsan Süter, Bölcek Belediye Başkanı Tevfik Üreten, Ak Parti İlçe Başkanı Raşit Ürper, CHP İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz ve MHP İlçe

Başkanı Özkan Karadiken ilk olarak Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’i makamında ziyaret etti. Kurul üyeleri, daha sonra sırasıyla CHP İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener, Ak Parti İlçe Başkanı Önder Akşengür ve MHP İlçe Başkanı Evrim Tarakçıoğlu’nu ziyaret ederek tam destek sözü aldı.

İcra Kurulu Başkanı Melih Kahraman, Dikili’yi ziyaret sebebinin Bergama’nın il olma yolundaki istek ve gayretiyle ilgili güçlerini birleştirmek olduğunu söyledi ve Bergama il sınırları içerisinde yeralacak ilçelere ziyaretler gerçekleştirip gerekli kamuoyu gücünü sağlayarak bu gücü geliştirip büyütme isteğinde olduklarını anlattı.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de, yaptığı açıklamada, Bergama’nın il olmasının her iki ilçeye fayda sağlayacağını belirterek, şunları söyledi: “Bu konuda harekete geçmek için biraz geç kaldık. Ancak, yine de aldığımız her yol bize er ya da geç gerekli faydayı sağlayacaktır. Bergama’nın il olmasında gerekli koşullar oluşmuştur. Gerekirse bu konuda Ankara’ya gider talebimizi yapacağımız eylemlerle Meclis’e taşırız.”

Yeni yasa tasarısına da değinen Özgüven; sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni yasa tasarısıyla 29 il özel idaresi, 1591 belediye ve 16.082 köy tüzel kişiliğinin kaldırılması öngörülmüş. Tasarı bunların tümünün yetkilerini illerin valilerine teslim ediyor. Halkın demokratik yollar ile seçtiği 1591 belediyenin meclis kararları bundan böyle merkezden idare edilecek. Kararları halkın seçtikleri değil yörenin sorunlarını bilenler değil, merkez karar verecek. Böyle demokrasi olur mu? Bu tasarı ile halkın önüne geçilmek isteniyor. Bu tasarı ile yerinden yönetim, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasi anlayışı ortadan kaldırılmak isteniyor.”

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, bu meselenin gündeme alınabilmesi için çabalayacaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Meclis’e yasa teklifi gönderildi. Bütün şehir yasasıyla gündeme gelmeli ve meseleyi uzun vadeli bir süreç olarak düşünmeli. Sonuç hemen alınır ya da uzun vadede alınır, bunu bilemeyiz. Biz azim ve kararlılıkla yolumuzda güçlenerek devam edeceğiz. Bizim il olma gerekliliğimiz akademik olarak da kanıtlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi’nin AHP yöntemi ile yapmış olduğu akademik çalışmada Bergama’nın il olması gereken 6 ilçe arasında yer alıyor” – İZMİR

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

106 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>