Kozak Çamfıstığı Üretimindeki Düşüş Masaya Yatırıldı

Bergama Kozak Yaylası’nda yetiştirilen meşhur çam fıstığının üretiminde son yıllarda görülen düşüş masaya yatırıldı.

Türkiye’nin en geniş yayılış alanı ve en fazla çam fıstığı üretiminin yapıldığı bölge olan Kozak Yaylası’nda yetişen, kalitesi ve lezzeti ile dünyada aranan bir marka olan Kozak Yöresi çam fıstığı üretiminde ciddi düşüşler yaşanması bölgenin yerel yöneticilerini harekete geçirdi. Bergama Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler,

İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, CHP Bergama İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz, meclis üyeleri, oda başkanları ve protokol üyeleri katıldı. Özellikle Kozak Bölgesi’ndeki köy muhtarlarının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Kozak Havzası fıstık çamlarındaki ibre kurumaları ve verim düşüklüğü ile ilgili yapılan inceleme ve araştırma sonuçları değerlendirildi. Moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay’ın yaptığı toplantıda akademisyenler ve bilim insanları konuşmacı olarak yer alırken Kozak’taki fıstık çamları ile ilgili yapılan araştırmaların değerlendirildi. Kozalak kayıplarında görülen artışlarla ilgili farklı noktalara değinildi ve problemler sınıflandırılarak anlatıldı.Yaşanan kayıp ve verim düşüklüğünde ekolojik faktörlerin, çiçeklenme, tozlaşma ve döllenme dönemindeki sıcaklık değerlerinin, rüzgar hızının, böcek ve mantarların, hava kirliliğinin etkili olabileceğinin altı çizildi. Ormanlarda kozalak verimliliğindeki azalmalar ve hava kirliliği üzerine çalışma yapan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, ormanların sağlığının bozulmasında tek bir faktör olmadığını, zararın çoğunlukla baskın bir faktör ile birlikte, zararın etkisini arttıran birincil veya ikincil zararlı ile şiddetlendiğini dile getirdi. Bugüne kadar yapılan birçok çalışmanın birbirinden bağımsız gerçekleştiğine dikkat çeken Tolunay, bölgede disiplinler arası bir çalışmanın yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

CHP’li Birgül Ayman Güler, toplantıda ortaya çıkan önerilerin TBMM gündemine taşınacağını belirterek; ” Bugüne kadar yapılan çalışmaların ve ulaşılan sonuçların nedenleri tam bir açıklıkla ifade edilememiş. Son yıllarda üretimde yaşanan düşüşler, yöre insanını mağdur ediyor. Yaşanan sorunların çözüm yollarının belirlenmesi temelinde kamuoyu oluşturulması ve üreticiler ile yöneticiler arasında Bergama- Ankara hattının verimli sonuçlar yaratacak biçimde açılması amacıyla böyle bir toplantıyı düzenledik” dedi. Güler, konuyla ilgili olarak bir Kozak Kurulu oluşturulacağını ve kurulun gerekli çalışmaları yürüteceğini söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, toplantının son derece faydalı olduğunu ifade ederek; “Önemli olan sorunun kaynağının net olarak ortaya çıkması ve bir an

önce önüne geçilebilmesi. Umuyorum ki, değerli bilim insanlarımızın yaptıkları önemli araştırmaların ışığında, bölgede yaşanan sorunlar çözüme kavuşturulur” diye konuştu.

Haberler

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

281 views

Kozak Çamfıstığı Üretimindeki Düşüş Masaya Yatırıldı” üzerine 3 düşünce

 1. BEN KOZAKLIYIM BURADAKİ FISTIK VERİMİNİN AZLIĞINDAN DOLAYI GURBETE ÇIKTIM MANİSADA İKAMET EDİYORUM.YAYLAMIZDAKİ MAHSUL AZLIĞININ 2 TEMEL SEBEBİ VARDIR.
  1 ALTIN MADENİ ;BU MADEN YAYLAMIZA GELMEDEN ÖNCE NİSBETTEN VERİM VARDI.AŞAĞIBEY KÖYÜ MERASININ YANINDA YENİ OCAK AÇTILAR.BU OCAK AÇILIRKEN DOĞA KATLİYAMI YAPTILAR.BU KİMSE TARAFINDAN YAZILIP ÇİZİLMEDİ.ALTIN MADENİ YÖREYE GELDİKTEN SONRA İNSANLARDA ALERJİK HASTALIKLAR,ALT VE ÜST SOLUNUM YOLLARI RAHATSIZLIKLARI ARTTI.
  2 GRANİT TAŞI OCAKLARININ;YER ÜZERİNDEKİ GRANİTLERİ İŞLEDİLER VE ARTIK YERİN ALTINI KOCAM YAYLACIK DAĞINI DELDİLER VE BURADAN TAŞ ÇIKARMAYA BAŞLADILAR.BURADAN ÇIKAN TAŞLAR YERALTINDA BEKLEDİĞİ İÇİN İŞLEME ESNASINDA HAVAYA AZOT BIRAKIYOR.
  SADECE ÇAM FISTIĞI ÜRETİMİNDEKİ DÜŞÜŞÜN YANI SIRA AŞAGIBEY KAPLAN BAĞYÜZÜ AYVATLAR HİSARKÖY GÖBELLER VE DEMİRCİDERE BU KÖYLERDE KÖKÜ BİZANS ZAMANINA DAYANAN MEŞHUR KOZAK ÜZÜMÜNÜNDE VERİMLİLİĞİ VE KALİTESİDE BÜYÜK ÖLÇÜDE DÜŞMÜŞTÜR.
  SAYIN YETKİLİLERİMİZ LÜTFEN BUNUN BİR AN ÖNCE FARKINA VARIN YOKSA:en son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde, en son balık tutulduğunda beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.SAYGILARIMLA

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Serdar kardeşim bu konuda haklı olabilirsin ama şuda unutulmamalı;
   Bence verimin düşmesinin sebebi sadece madenlerin işlenmesi, taş ocaklarının açılması değil. Bu tür bir olay (ağaçların kozak vermemesi) bölgede 60′lı yıllarda da yaşanmış ve yaklaşık 10 yıl ağaçlar verim yapmamış. Bu senelerde olduğu gibi insanlar çam ağaçlarını kesip başka üretimlere yönelmeye başlamışlar…
   Ben bu yıllardaki verimisizliğin sebebinin başka bir şey olduğunu düşünüyorum. Ve bu kısa bir tarifle “ŞÜKÜRSÜZLÜK“… Neden mi?
   İşte bu konuda İbrahim Suresindeki ayeti kerime dikkatimizi çekiyor: «Hatırlayın ki Rabbiniz size: Eğer şükrederseniz, elbette size (nimetimi) artıracağım ( Nimetimin şükrünü bilen topluluğun nimetini artırırım. Nimetime şükretmeyen topluluğa ise; Elindeki nimeti alır, şükredecek başka bir topluluğa veririm.)ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir! diye bildirmişti.»
   Ne zamanki İnsanlar zekatlarını, sadakalarını ve öşürlerini ALLAH rızası için verirler o zaman nimetleri iade edilir…

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 3 votes)
 2. kozak yaylası toprak yapısı, granit kumulları üzerinde, asit karakterli, kireçsiz yapıda, volkanik tüf ve kumullarıdır. Verim düşmesinin temel sebeplerinden birisi de toprak ıslahının yapılmamasıdır. Asi topraklarda kolayca toprağa bağlanan fosfor ( demir fosfat – alüminyum fosfat), alınamadığı için çiçeklenmeyi engeller. Kaldı ki çam ağaçlarına fosfor takviyesi de yapılmamaktadır. Mevcut fosforun tekrar çözünüp bitkiye geçmesi için toprakların kireçlenmesi şarttır.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>